Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem bardzo zawiłym oraz powiązanym z niemiłymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze w owym czasie, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, że ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma w związku z tym nic paradoksalnego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Obecne przepisy dopuszczają transport zwłok różnorodnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Sumpt przewozu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto kolosalny. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala o wiele zredukować koszty.

Jakich formalności należy dopełnić, żeby dostać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko w owym czasie, kiedy dopełni się kilku formalności. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z odpowiednim kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiego powodu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, porządnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy świadczące usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeżeli zastosowany pozostanie transport samochody jednostka gospodarcza zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych kłopotów. Pozwoli to zredukować stres, jaki i tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.