Zdolność kredytowa zezwala nam zobaczyć, na jakie zadłużenie wobec instytucji finansowej możemy sobie pozwolić. Należałoby posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wtenczas, gdy planujemy nabycie nieruchomości. Zobaczmy, jakim sposobem błyskawicznie można zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz jak polepszyć swoją sytuację.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem zobowiązania wiąże się nieodzowność spłaty. Wielokrotnie jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez wiele lat. Przepisy lokalnego prawa również podchodzą do tego tematu niesłychanie restrykcyjnie, przez nakładanie na banki i inne instytucje pieniężne, a także ich kontrahentów, dużo obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności i szansę kompatybilnego wywiązywania się z własnego zobowiązania.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie określić jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszystkich wydatków, jakie z niego wynikają, a które pozostały wskazane w umowie. Gigantyczne znaczenie ma nie jedynie suma spłaty, ale także terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach instytucja finansowa sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Banki weryfikują zdolność kredytową zawsze w owym czasie, kiedy pragniemy zdobyć kredyt. Obojętnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, debet gotówkowy, ratalny, lub choćby karta kredytowa. Są różnice wynikające z tego, jaka jest wysokość kwoty kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, lub też mniejsza. W tym drugim wypadku bank bierze pod szczególną uwagę tylko podstawowe informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o zarobkach. Tudzież im większa suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Pracobiorca banku ma prawo pytać o takie kwestie jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, inne obowiązki finansowe i kredyty, liczba ludzi w gospodarstwie domowym. Zwykle wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu zaświadczeń, co z kolei wydłuża kompletny proces.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, porządnie jest właściwie się przygotować. Jednym z kroków, które możemy wykonać, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Umożliwiają nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który znajdziemy na witrynie internetowej ten. Dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie spowodować, jakiego kredytu może nam udzielić konkretny bank.

W jaki sposób wolno zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Nieraz opisująca nas zdolność kredytowa nie jest starczająca, ażeby zdobyć wymagane nam środki, np. na zakup mieszkania. Na szczęście istnieje parę sposobów, które należałoby wypróbować, ażeby trochę poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny razem ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Im większy wkład własny, tym większa jest szansa na uzyskanie potrzebnej pożyczki, wskutek tego odpowiednio jest go posiadać. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – odpowiednio jest wziąć to pod szczególną uwagę, ponieważ może to podnieść naszą zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe pożyczki, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, porządnie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Poprawnie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz również dodatkowe wynagrodzenia, np. w postaci premii, właśnie dlatego musimy o nich wskazać w zaświadczeniu.